Iniekcje botoksu to popularne zabiegi medycyny estetycznej. Każdego roku korzysta z nich coraz więcej osób. Skuteczność i bezpieczeństwo toksyny botulinowej zostało potwierdzone badaniami. Nie jest to jednak zabieg dla każdego. Przeczytaj, co warto wiedzieć na temat botoksu, zanim zdecydujesz się na odwiedzenie kliniki medycyny estetycznej.
Czy toksyna botulinowa jest substancją bezpieczną?
Toksyna botulinowa typu A znana pod nazwą handlową Botox to popularna substancja powszechnie używana w medycynie estetycznej. W naturze wytwarzana jest przez bakterię Clostridium botulinum i w dużych ilościach stanowi truciznę dla człowieka. W medycynie estetycznej stosuje się jednak minimalne, terapeutyczne dawki, które powodują działanie miejscowe w postaci relaksacji określonych mięśni twarzy. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej blokowany jest sygnały idący z nerwów do mięśni. Zapobiega to kurczeniu się docelowych mięśni, co może złagodzić niektóre stany chorobowe (np. bruksizm czy nadpotliwość) i spłycić zmarszczki na twarzy.
Ewentualne powikłania, jakie czasem występują po zastosowaniu toksyny botulinowej, wynikają z braku kwalifikacji osoby wykonującej zabieg. Procedura powinna być wykonywana przez lekarza wykwalifikowanego w podawaniu botoksu. Dlatego ważne jest, żeby zgłosić się na zabieg do sprawdzonej kliniki medycyny estetycznej. Istnieje szereg przeciwwskazań do zastosowania toksyny botulinowej – podczas konsultacji lekarz musi wykluczyć je wszystkie. Z zabiegu botoksem muszą zrezygnować osoby, które:
- są w ciąży lub karmią piersią,
- cierpią na choroby objawiające się zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- stosują leki wywołujące relaksację mięśni,
- mają zaburzenia krzepnięcia krwi.
Jak stosuje się botoks?
Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w celu redukcji zmarszczek. Sprawdza się szczególnie w odmładzaniu skóry w górnej części twarzy. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach zastrzyki z botoksu działają rozluźniająco na mięśnie mimiczne i powodują spłycenie: kurzych łapek, zmarszczek między brwiami (tzw. lwia zmarszczka) i zmarszczek poziomych na czole. Substancję tę wykorzystuje się również w leczeniu niektórych schorzeń, wynikających z nadmiernego napięcia mięśni, np. bruksizmu (nocne zgrzytanie zębami), hiperhydrozy (nadmierna potliwość), migreny.
Efekty działania botoksu na twarz
Efekty działania toksyny botulinowej są tymczasowe. Aby je podtrzymać, należy regularnie wykonywać zabiegi botoksem. Kuracja powtarzana co 6-7 miesięcy przynosi korzystne efekty estetyczne i nie stwarza ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Z czasem przerwy między zabiegami mogą być nawet większe, ponieważ skóra wzmacnia się i regeneruje.
Wbrew częstym opiniom skóra nie „uzależnia się” od toksyny botulinowej. Mimo że rezultat zabiegu wygładzania zmarszczek zanika po kilku miesiącach, nie dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu skóry. Zazwyczaj jest lepiej niż przed zabiegiem, ponieważ dzięki wstrzymywaniu skurczu mięśni w okolicach zmarszczek, skóra w tym czasie nie marszczy się i ma czas na regenerację, a więc bruzdy się nie pogłębiają.
Zabiegi botoksem można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej dla uzupełnienia efektów, na przykład z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego – mają one działanie nawilżające i korzystnie działają na stan skóry twarzy w jej dolnej części. Tak zwane terapie łączone służą uzyskaniu wielowymiarowego efektu odmładzania i modelowania twarzy.W razie innych pytań na temat toksyny botulinowej zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
Podobne tematy