Modni i Zdrowi

Moda & Zdrowie – zbiór poradników na temat zdrowego trybu życia i urody

Aa
  • Wpisy
    • Interesujące
    • Najpopularniejsze
    • Może Cię Zainteresować
    • Wybór Redakcji
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt i Redakcja

Modni i Zdrowi

Moda & Zdrowie – zbiór poradników na temat zdrowego trybu życia i urody

Aa
Search
  • Wpisy
    • Interesujące
    • Najpopularniejsze
    • Może Cię Zainteresować
    • Wybór Redakcji
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt i Redakcja
Główna

Najważniejsze informacje na temat ichtiozy

2 sierpnia, 2023

Zapraszamy do artykułu w którym wyjaśniamy czym jest ichtioza.

Istnieje wiele dolegliwości skórnych, niezwykle uciążliwych nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i estetycznych. Obok często spotykanej łuszczycy, występuje również ichtioza. Podobnie jak w przypadku nadmiernego rogowacenia skóry i powstawania suchych łusek, ichtioza również może powodować problemy z samoakceptacją. Jest wyjątkowo uciążliwa ze względu na brak możliwości całkowitego wyleczenia choroby. Na szczęście, istnieje możliwość złagodzenie dokuczliwych objawów. 

Spis Treści:
1 Czym jest ichtioza?
2 Rodzaje ichtiozy
3 Jak leczyć chorobę?

Czym jest ichtioza?

Ichtioza to dość rzadka, genetyczna i niezaraźliwa choroba naskórka, spowodowana obecnością w nim zbędnych białek zewnątrzkomórkowych. Stanowi to główną przyczynę jego nadmiernego łuszczenia się oraz gromadzenia na powierzchni skóry żółtych i brązowych płatów o wielkości do nawet kilku centymetrów. Zmiany te zazwyczaj przyjmują postać zbliżoną do wielokątów i rombów. 

Za złuszczanie się skóry odpowiada również niedobór skórnego cholesterolu i tłuszczów. Niestety, pękająca skóra znacznie zwiększa podatność chorującego na nieprzyjemne infekcje, a także działanie toksyn i alergenów. Z powodu charakterystycznego wyglądu zmian dermatologicznych, schorzenie to określa się również mianem ,,rybiej łuski”. Należy pamiętać jednak, że należąca do ryby łuska, jest gładka i spójna, podczas gdy płaty naskórka u osób chorych są wyjątkowo chropowate i występują pomiędzy nimi przerwy.

Rodzaje ichtiozy

Chorobę dzieli się na rozmaite odmiany ze względu na stopień zmian, ich rozległość oraz przyczynę. Ichtioza może być dziedziczona ze względu na płeć, ale również autosomalnie (dominująco lub recesywnie). Pierwsza z wielu odmian opisywanej choroby dotyka wyłącznie mężczyzn. Daje o sobie znać już w pierwszych miesiącach życia i nasila się wraz z wiekiem. Natomiast kobiety mogą być jedynie jej nosicielkami. Zdarzają się także przypadki nabycia choroby. Zazwyczaj współistnieje ona wówczas z nowotworem, chorobą wątroby lub jelita. Najczęściej spotyka się jednak z rybią łuską zwykłą, która występuje o obu płci, a jej objawy łagodnieją z wiekiem. Dotyka jednej na 300-1000 osób. Najcięższą odmianą jest za to tak zwana rybia łuska płodowa, ponieważ dziecko dotknięte chorobą, umiera zazwyczaj od razu po porodzie. Ich skóra niemal w całości pokryta jest nawarstwieniami rogowymi, a spomiędzy nich wydostaje się specyficzna wydzielina. Noworodki mają też często zniekształconą twarz, w tym uszy, powieki, czy nos.

Oprócz wspomnianych rodzajów występuje również rybia łuska jeżasta, która polega na występowaniu nadmiernego rogowacenia na niemal całej powierzchni ciała. Co ciekawe, w historii są znane przypadki, kiedy zmiany dermatologiczne miały wygląd drobnych igieł. 

Warto także wspomnieć, że ichtioza występuje również u zwierząt, w tym psów.

Jak leczyć chorobę?

Niestety obecnie jedyną możliwością jest leczenie objawów, ponieważ ichtioza nie jest chorobą w pełni uleczalną. W tym celu zaleca się stosowanie maści (mocznikowe i z kwasem salicylowym) oraz kremów (z kwasem mlekowym), a także retinoidów (mają one jednak wiele działań ubocznych, dlatego jedynie lekarz prowadzący może podjąć decyzję o ich włączeniu do kuracji). Ważne jest także stosowanie leczenia uzupełniającego w postaci dermokosmetyków. Wyrób medyczny Dexeryl stworzony został z myślą o zaspokojeniu potrzeb skóry z rybią łuską, atopowym zapaleniem skóry czy egzemą. Kluczowym czynnikiem jest więc specjalistycznie dobrana pielęgnacja, choć można korzystać również z odpowiednich zabiegów estetycznych. Warto pamiętać, że możliwa jest również samoistna poprawa i złagodzenie dolegliwości w okresie letnim. Leczenie powinno trwać jednak całe życie, ponieważ odstawienie stosowanych preparatów powoduje nawrót choroby.



Podobne tematy
  • Skóra nadwrażliwa – jak ją leczyć?
  • Jak dbać o skórę podczas ospy małpiej – porady lekarzy
  • Objawy alergii czy AZS? Podobieństwa, różnice
Sonja 2 sierpnia, 2023

Mogłeś Przegapić

Główna

Redukcja tkanki tłuszczowej – wypróbuj nieinwazyjny zabieg Onda

27 listopada, 2022
Główna

Objawy alergii czy AZS? Podobieństwa, różnice

22 listopada, 2022
peeling kawitacyjny
Główna

Peeling kawitacyjny – jak postępować po zabiegu?

28 października, 2022

E-recepta – na czym polega i jak funkcjonuje elektroniczna e-recepta?

27 października, 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?