AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to częsta choroba objawiająca się silnym świądem, zaczerwienieniem, wysuszeniem i występowaniem zmian. AZS jest traktowane jako jeden z rodzajów alergii. Jak radzić sobie ze schorzeniem? Co trzeba o nim wiedzieć?
Alergia skórna to rodzaj choroby, wśród której wyróżnia się wiele jednostek chorobowych, np. AZS, alergiczny wyprysk kontaktowy, czy pokrzywkę alergiczną. Najtrudniejszą do leczenia i najbardziej uciążliwą dolegliwością jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Jego cechą charakterystyczną jest uporczywy świąd, nadmierne wysuszenie i łuszczenie skóry, a także tendencje do nawrotów. Niestety osoby z AZS często cierpią również z powodu pokrzywki alergicznej lub wyprysku fotoalergicznego.
Skóra szczególnej troski – alergie skórne
Wśród najważniejszych przyczyn alergii wymienia się uwarunkowania genetyczne lub niewłaściwą budowę skóry. Nadmierną reakcję mogą wywoływać alergeny pokarmowe, wziewne, ale również konkretne składniki kosmetyków, substancji chemicznych, lateks, olejki eteryczne oraz leki. Objawy alergii mogą występować punktowo lub w większych skupiskach. Typowe symptomy, które powinny wzbudzić czujność to zaczerwienienie, rumień, pieczenie, świąd, obrzęk, a także pojawienie się bąbli, nadżerek przekształcających się w strupy.
Skóra alergiczna jest sucha, szorstka, może się łuszczyć. Uciążliwy świąd często powoduje drapanie zmian, co z kolei prowadzi do ich zaostrzenia i rozprzestrzenienia. Leczeniem alergii powinien zająć się alergolog lub dermatolog. Niekiedy stosowane są leki przeciwhistaminowe doustne, czasem preparaty do aplikacji miejscowej (kremy, maści). W przypadku wyjątkowo silnej i utrudniającej funkcjonowanie alergii lekarz może zalecić odczulanie. Skóra osób z alergią jest szczególnie podatna na podrażnienia, uszkodzenia, reaguje nadmiernie na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Stąd konieczność stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak pielęgnować skórę alergiczną?
Skóra o specjalnych wymaganiach wymaga zastosowania odpowiednich, delikatnych kosmetyków. Pomogą one ukoić skórę, zmniejszyć dyskomfort, ale także nawilżyć, wzmocnić, zabezpieczyć. Jak w przypadku innych dolegliwości skórnych, również choroby, jaką jest AZS, każdy dzień należy zaczynać i kończyć dokładnym oczyszczaniem skóry. Niezbędnym etapem jest tonizowanie oraz nawilżanie. Nie bez znaczenia jest rodzaj stosowanych kosmetyków, które powinny mieć odpowiedni skład. Preparaty nie mogą zawierać sztucznych barwników, aromatów, parabenów czy substancji silnie pieniących. Polecane są kosmetyki delikatne, naturalne.
Warto wybierać specyfiki, które w składzie mają niacynę, czyli pochodną witaminy B3. Działa ona łagodząco, uspokaja skórę, znosi nieprzyjemne dolegliwości, a dodatkowo odbudowuje i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Inne składniki, na które warto zwrócić uwagę to masło shea, woda termalna, witamina E. Również wśród kosmetyków kolorowych można znaleźć preparaty hipoalergiczne, które nie powodują podrażnień – tusze do rzęs czy pomadki. Aby zapobiegać pogłębianiu się zmian skórnych, zaleca się modyfikację diety oraz unikanie silnego stresu.
Zarówno AZS, jak i zmiany alergiczne innego rodzaju mogą stanowić problem estetyczny. Dodatkowo uciążliwe objawy powodują dyskomfort. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pomaga złagodzić symptomy i poprawić stan skóry. Równie ważne są codzienne zabiegi pielęgnacyjne, ochrona skóry i dostarczanie organizmowi witamin i minerałów. O skórę należy zadbać od zewnątrz i od wewnątrz.
Podobne tematy